Počasí

teplota vzduchu a UV index

teplota moře

vlhkost vzduchu a slunečné počasí

uplynulých 24 hodin / Sheraton Mall of the Emirates Hotel

doporučení

Vnímání teplot a vlhkosti má každý člověk jiné. Měsíce prosinec - březen se dají považovat za období vhodné k návštěvě města, občas může zapršet a koupání v moři je jen pro otužilejší jedince, ale teplota vzduchu je příjemná. Březen - květen, říjen a listopad je v Dubaji objektivně nejvhodnější doba jak k procházení po městských zajímavostech, tak k odpočinku na plážích. Bývá počasí podobné našemu teplému létu. Pro někoho ale může být už příliš teplo. Moře mívá 22-30°C. Měsíce červen - září je zejména v ulicích města velmi velké horko, někdy i dusno, návštěvu by měli zvážit citliví jedinci a děti. Rizikem je nejen venkovní teplota, ale i klimatizované prostory a přechody mezi těmito prostředími.

podrobně

leden

Nejchladnější měsíc v roce, průměrná maximální teplota je kolem 24°C a průměrná minima 14°C. Už také bylo 32°C, stejně tak k ránu i 8°C. Je často zataženo, severozápadní vítr šamal do Perského zálivu přináší proměnlivé a chladné počasí, bouřky a rozbouřené moře. V průměru prší pět nebo šest dní z měsíce, bylo už zaznamenáno sedmnáct deštivých dnů. Dešťové srážky jsou často jen krátké a intenzivní s izolovanými bouřkami. Průměrně napadne 19 mm, zaznamenáno bylo i 108,8 mm. Za jasných dnů je příjemně teplo a odpoledne vane bríza (slabý vítr od moře). Teploty moře jsou kolem 21°C.

únor

Teploty se pomalu zvyšují, denní průměry už jsou kolem 25°C, v noci 15°C. Extrémy 36°C a 7°C. Zimní šamal pokračuje, vítr může být silný a počasí je celkově proměnlivé. To dělá z února jeden z největrnějších měsíců. Kvůli silnému větru musela být např. zrušena jedna etapa cyklistického závodu Okolo Dubaje 2017. Šamaly přinášejí ze severu chladné, větrné a občas i deštivé podmínky na jih zálivu. Při přechodném zeslábnutí šamalu převládnou jihovýchodní větry přinášející horké suché podmínky a občasné písečné bouře. Únor je nejdeštivější měsíc v roce, s průměrem srážek 25 mm, rekordní úhrn srážek za den byl v roce 1988 kdy napršelo 150,2 mm. Předpokládaný počet srážkových dnů v měsíci je 5, při silnějším šamalu může být i přes deset. Déšť většinou nebývá prudký, spíše poprchává, ale třeba celé dny. Moře je spíše pro otužilce, vychladlo k 20°C.

březen

Období od března do května jsou jarní měsíce i v Dubaji. Teplota začíná postupně stoupat. Průměrná maximální teplota vzroste v březnu na asi 28°C, ale stále ještě může přijít silnější oblačnost nebo déšť. Počasí je pořád dost proměnlivé, asi jako u nás tzv. aprílové počasí. Březen je nejdeštivější měsíc co se týká počtu deštivých dní, v průměru prší šest, ale propršelo už i osmnáct dní. Stejně tak je v tomto měsíci nejčastější výskyt bouřek. Průměrné srážky za měsíc jsou 21 mm, ale bylo bylo už naměřeno 155 mm. Stejně jako v únoru, v období slabšího šamalu, převládnou větry z jihovýchodu, které přinesou teplý a suchý pouštní vzduch. Zaznamenány byly i 40°C teploty, minima ale neklesají pod 10°C. Moře už může mít 22°C.

duben

Slunce začíná stoupat na obloze, doba slunečního svitu přesahuje 10 hodin. Duben přináší krásné počasí nad celé Emiráty. Maximální teploty jsou typicky až kolem 33°C, vlhkost vzduchu je obecně nízká, a proměnlivé počasí méně časté. Očekávaný úhrn srážek je okolo 7 mm, které připadají průměrně na tři deštivé dny v měsíci, ve výjimečných letech spadlo i 60 mm. Pobřežní odpolední bríza nabývá na síle. Při vyšších teplotách se rozdílné teploty vzduchu a moře mohou vyvinout v silné bouře a deště. Během prudké bouře v roce 1981 padaly kroupy velikosti golfového míčku a v roce 2003 bouře zvedla vítr o rychlosti 98 km/h v nárazech až 130 km/h. Ke konci měsíce se subtropické tryskové proudění (známé i jako jet stream) posune na sever a odřízně jih od vlivu chladného a proměnlivého počasí ze severozápadu. Moře se u pobřeží zahřálo už asi na 25°C.

květen

Květen často ohlašuje začátek letních veder, průměrné maximální teploty se pohybují mezi 37 a 38°C, ale bylo zaznamenáno i 47°C. K ránu teplota většinou neklesá pod 25°C. Vlhkost je však na nejnižší úrovni za rok a déšť a bouřky jsou extrémně vzácné. Horký a suchý jihovýchodní vítr často převažuje, ale je ještě příjemně vzhledem k nízké vzdušné vlhkosti. Slunce je nad obzorem přes 11 hodin. Teploty moře se zvýšujíí na zhruba 28 až 29°C.

červen

V průběhu června se obvykle nízký tlak nad jižním Iránem, který se vyvíjí v závětří hor, spojí s hřebenem vysokého tlaku nad Saúdskou Arábií a způsobí tam vítr severozápadního směru, letní šamal, který může přetrvávat v této části zálivu po dobu až šesti týdnů. Jev je místně známý jako "Čtyřicetidenní šamal". Rok od roku se nástup a síla tohoto jevu může značně lišit. Horko a sucho jsou pro tento měsíc typické. Teplota průměrně dosahuje 39°C, ale může být až 47°C, v noci nejde pod 27°C. Vlhkost vzduchu je stále ještě nízká. Sluneční svit je nejdelší z celého roku - 11,5 hodiny. Dubaj je zcela bez srážek. Bouře se mohou vyskytnout v horách ve vnitrozemí, do města pak přinášejí prach a písek které dramaticky sníží viditelnost na několik hodin. Stejné komplikace způsobují severní a severozápadní větry. Teploty moře dosahují 31°C.

červenec

Vzhledem k vrcholícímu létu a monzunu postupujícímu na sever přes Indii s tvorbou tlakové níže nad jižním Iránem se proudění vzduchu v jižní části zálivu zpomalí. Odpoledne většinou vane mírná až čerstvá severovýchodní bríza. Vzdušná vlhkost se pro nás středoevropany stává hůře snesitelnou. Kombinace vysokých teplot a vysoké vlhkosti může způsobit letní bouřky, které nejsou neobvyklé. Stejně jako v červnu, i tyto se obvykle vyvíjejí v horách na východě emirátu. Mořský vánek na východním pobřeží poloostrova vhání velmi vlhký vzduch do hor, kde se pozdě odpoledne spojí s brízou od severozápadu. Jihovýchodní větry pak pomáhají k šíření bouře směrem k pobřeží zálivu, kde mohou občas ovlivňovat i Dubaj. Průměrný úhrn srážek za červenec není ani jeden milimetr. Případná bouřka může být vydatná, ale brzy přejde. Teploty v červenci jsou zpravidla kolem 41°C, v noci klesají jen ke 30°C. Rekordní teplota 52,1°C byla zaznamenána v červenci 2002. Teploty mořské vody už dosahují 32-33°C.

srpen

Podmínky v průběhu srpna jsou podobné těm červencovým, pokud jde o teploty a vlhkost. Během léta nárůstem teploty mořské hladiny v Perském zálivu vzrůstá tvorba vodní páry. Odpolední mořský vánek přinese tento teplý a vlhký vzduch do pobřežních oblastí, Dubaj nevyjímaje. Srpen je pro nás asi nejméně příznivý měsíc k návštěvě Dubaje. Ve stínu se teploty pohybují vysoko přes 40°C, v noci neklesají pod 31°C. V betonovo-skleněno-ocelových ulicích Dubaje je teplota ještě vyšší. Riziko letních bouřek trvá, ale zcela výjimečně se dostanou až k městu. Vnitrozemské pouštní oblasti mají poněkud odlišné klima, i když letní maximální teploty jsou tam často vyšší než na pobřeží, průměrná vlhkost vzduchu je tam ale až o 20 % nižší než v pobřežních oblastech. Moře už má kolem 33°C, ale byly zaznamenány teploty i nad 35°C.

září

Teploty začínají klesat, přes den se zastaví už pod 40°C, v noci klesají až k 27°C. Mohou se ale pohybovat i mezi 22 a 45°C. Teploty moře dosáhly vrcholu na konci srpna, pobřeží je ovlivňováno teplým a vlhkým vzduchem. Září je zdaleka měsíc s nejvyšší vzdušnou vlhkostí. Ani tento měsí nedoporučujeme k návštěvě. Září je měsíc s vysokým výskytem mlhy. Jak začínají noční teploty klesat k 20°C, začníná se v časných ranních hodinách tvořit mlha. Moře postupně chladne, ale stále má kolem 32°C.

říjen

Nastává příjemnější část roku, maximální teploty v říjnu se pohybují okolo 35°C, v noci 24°C. Slunce je na obloze 10 hodin. Vlhkost zůstává poměrně vysoká, ale je už snesitelná. Noční teploty i nadále klesají rychleji než teplota moře, mlha je tedy v časných ranních hodinách obvyklá. Počasí je většinou suché, ale výjimečně se mohou objevit bouřky. Průměrná teplota moře je 30°C.

listopad

Teploty nadále prudce klesají v průběhu měsíce s průměrnými maximy mezi 30 a 31°C, k ránu už bývá k 20°C. Subtropický jet stream se pohybuje směrem na jih a větry ve vyšší atmosféře nad jihem zálivu zvyšují možnost průniku tlakové níže ze severu a západu. Koncem měsíce už může přijít první zimní šamal a začne proměnlivé počasí. Obvykle málo prší, průměrné měsíční úhrny jsou necelé 3 mm, ale v listopadu 1997 bylo dvanáct srážkových dnů včetně čtyř bouřkových dnů kdy spadlo 31 mm srážek. V roce 2004 bouře přinesla prudký déšť (24 mm) a krupobití s kroupami o průměru 1,5 cm.

prosinec

Převládá proměnlivé a vlhké počasí, průměrné měsíční srážky jsou 15 mm s třemi až čtyřmi deštivými dny v měsíci. Už ale také napršelo 73 mm za 24 hodin, a za celý měsíc i 130 mm. Střední maxima klesla na 26°C s minimy typicky kolem 16°C. Vlhkost je často vysoko v časných ranních hodinách, ale mlhy už se vyskytují méně. Slunce je nad obzorem něco málo přes 8 hodin. Teplota moře klesá na asi 23°C.